Mezenská a Fischer hneď na úvod "mimo hry"

Autor: Viktor Wurm | 13.1.2014 o 0:29 | Karma článku: 24,36 | Prečítané:  5991x

Najbližšie týždne bude slovenskou verejnosťou určite rezonovať koho voliť, prečo ísť a prečo neísť voliť, kto by nemal mať právo voliť a kto by nemal byť zvolený. Všetky tieto výsady máme našťastie garantované Ústavou, takže to budú len krčmovo-električkovo-filozofické debaty. Nebudem prilievať do ohňa a polemizovať, kto bude ten správny, alebo kto má (ako vraví Daniel Lipšic) "drajv"... Vybrať si vie každý sám na základe subjektívnych kritérií. Toto bude o inom - o (ne)znalostiach ľudí, ktorí si trúfli vystaviť svoje meno na verejný pranier a zabojovať o najvyššiu štátnickú funkciu. A keď už sa všetci skladáme na vyše 10 miliónov eur za prezidentské voľby, nemožno menej favorizovaným aktérom tlieskať len za to, že sa do nich prihlásili napriek tomu, že nemajú takmer žiadnu šancu, že nedajú na kampaň ani vindru, že zohnali 20 tisíc podpisov za rekordný čas a navyše v sviatočnom období. Učinili slobodné rozhodnutie, za ktoré nesú plnú zodpovednosť bezohľadu na to, či budú štvor- alebo polpercentní.

"Fofrem" sa prakticky ešte pred Vianocami začala predvolebná kampaň (aj keď poniektorí kandidáti ju popri cestách spustili už v lete). Iste, podľa zákona sa kampaň začína 15 dní pred voľbami, ktoré budú 15. marca 2014, ale to je LEN podľa zákona a paragrafy sú známe svojou ohybnosťou. Voľby tu budú raz-dva, a pri rekordnom počte kandidátov už pomaly televízie budú musieť plánovať debaty. Nanečisto si to na TA3 vyskúšali už páni Procházka a Kňažko ešte koncom roka 2013. Vítam, že moderátor dá hosťom vždy na úvod debaty malý vedomostný kvíz. Nejde pritom o žiadne vysmievanie sa z toho, že by snáď potenciálny prezident SR nevedel, koľko obyvateľov má hlavné mesto Kambodže. Odpovede na otázky kladené kandidátom na TA3 by mal (pri troche optimizmu až naivity) poznať každý občan Slovenskej republiky, obzvlášť však prezident a teda vlastne aj každý prezidentský kandidát. Už Milan Kňažko poskytol v spomenutej relácii divákom úsmevno-žalostný zážitok tým, že on zatiaľ Ústavu SR na hlavy nepočítal... V nedeľu 12. januára 2014 však "excelovali" iné esá:

Helena Mezenská - občianska kandidátka z radov poslancov NR SR, ktorá "tipla" Deň víťazstva nad fašizmom na 29. august (v skutočnosti je to Výročie SNP, odpoveď bola 8. máj). Náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR nepozná, pretože jej prioritou je mierová politika (odpoveď: Peter Vojtek). No a že prezidentský palác - teda sídlo, o ktoré sa snaží nie len občianska kandidátka, ale súčasne aj poslankyňa NR SR, má aj iný názov - historický - to už snáď vie len Wikipedia. Počuli ste už niekedy o nejakom Grasalkovičovom paláci? Ale, ja som si istý, že áno.

K slovu sa dostal profesor Viliam Fischer, uznávaný kardiochirurg - ale (pýtam sa) prečo, preboha, kandidát na prezidenta? Obaja dnešní súperi by sa asi po tejto diskusii pridali k sulíkovskému rušeniu sviatkov, ani pán profesor sa neblysol v jednoduchej kalendárovej sfére. Nevedel totiž, kedy si pripomíname dve z najvýraznejších osobností histórie - Cyrila a Metoda. Teda, nie nevedel, možno len taktne nechcel byť lepší, ako jediná dáma vo volebnej aréne, keďže na otázku odpovedal: "Nepoviem." (pozn. - pre objektivitu - z kontextu vyplývalo, že odpoveď 5.júl nepozná.) Meno predsedu Ústavného súdu SR (I. Macejková) mal už-už na jazyku, no pomohla mu poslankyňa za Obyčajných ľudí. No a opäť aj jedna historická otázka - kto je autorom slovenskej hymny. Odpoveď sa začínala príznačným slovom "fúha" aj s patričnou intonáciou, no kandidát na prezidenta napriek deklarovanému hudobnému vzdelaniu nedokázal odpovedať meno Janko Matúška.

Iste, nikto z nás nevie všetko, no ak boli v nedávnej minulosti terčom všeobecného pobavenia rôzne "nádory", "balkóny" či "Libanonské zmluvy", rovnako, ba ešte viac - lebo breptnúť a nevedieť je niečo iné - zahanbujúce sú spomenuté momenty. Kandidáti Mezenská a Fischer nevedeli odpovedať ani na jednu z troch - pre všeobecne rozhľadeného človeka - ľahkých otázok. Smiešne? Kuriózne? Trápne? Smutné? Šokujúce? Vyberte si...

Z môjho pohľadu pre oboch kandidátov (bez väčších šancí na úspech) v rámci predvolebného boja seba-diskvalifikujúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?