Futbalový ofsajd - známe neznáme pravidlo.

Autor: Viktor Wurm | 26.1.2009 o 22:14 | Karma článku: 10,51 | Prečítané:  10348x

Načrtnime si jedno z najdôležitejších pravidiel futbalu, s ktorým prichádzajú neustále kontroverzie. Herná situácia nazývaná laicky "ofsajd" má z pohľadu pravidiel niektoré úskalia, ktoré množstvo bežných fanúšikov futbalu nepozná.

Pravidlá futbalu aktualizované 1.7.2006 sú dokumentom, ktorým sa riadi moderný futbal, futbalové stretnutie by malo prebiehať v súlade s nimi. Ofsajdom nazývame situáciu, ktorá vyplýva z hry no je nedovolená. Túto situáciu podrobne popisuje pravidlo XI.: HRÁČ MIMO HRY.

Je dôležité si na začiatok uvedomiť, že hráč v postavení mimo hry ešte nie je hráčom mimo hry.

 

Znenie pravidla:

"1. Hráč je v postavení mimo hry, ak je bližšie k súperovej bránkovej čiare ako lopta,

s výnimkou:

a) ak je na vlastnej polovici hracej plochy alebo

b) ak nie je bližšie k súperovej bránkovej čiare ako najmenej dvaja hráči súperovho družstva.

Z uvedeného vyplýva:

- hráč nemôže byť mimo hry, ak v momente prihrávky stojí na vlastnej polovici.

- hráč nemôže byť mimo hry, ak sú z jeho pohľadu smerom na súperovu bránu, bližšie k bránkovej čiare minimálne dvaja protihráči, resp. jeho spoluhráč s loptou. Pojem "dvaja protihráči" pritom zásadne neurčuje, že jeden z nich musí byť brankár. Hlavne pri rohových kopoch nastáva situácia, pri obsadení oboch žrdí brániacimi hráčmi, že brankár je až pred-predposledným brániacim hráčom.

Ďalej pravidlo hovorí:

2. Hráča, ktorý je v postavení mimo hry, považuje rozhodca za hráča mimo hry, ak v okamihu,

keď sa niektorý z jeho spoluhráčov dotkne lopty alebo ju zahrá, podľa názoru rozhodcu:

a) ovplyvňuje hru,

b) ovplyvňuje súpera,

c) pokúša sa z toho postavenia získať výhodu.

Pravidlá teda zásadne určujú rozdiel medzi hráčom v POSTAVENÍ MIMO HRY a HRÁČOM MIMO HRY. Hráč v postavení mimo hry môže byť vzdialený desiatky metrov od ťažiska hry, preto takéhoto hráča nemôžeme považovať za hráča mimo hry. Ak však na tohto hráča smeruje prihrávka, resp. zo svojho postavenia získava výhodu či ovplyvňuje hru súpera, musíme ho považovať za hráča mimo hry.

Pritom rozhodca nepovažuje hráča za hráča mimo hry, ak je v takomto postavení pri vykonávaní kopu z rohu, kopu od brány a vhadzovania lopty.

Dôležitým pojmom je tiež takzvané "zbehnutie si z postavenia mimo hry". Mnoho divákov pobúrene nesúhlasí s verdiktami rozhodcov, ak vidia, že hráč si preberá prihrávku ešte pred ofsajdovou líniou, či dokonca na vlastnej polovici. V tomto prípade je potrebné povedať a zvýrazniť predošlé odstavce, teda, ak sa hráč nachádza v postavení mimo hry v momente prihrávky, a následne sa aktívne zapojí do hry, stáva sa hráčom mimo hry. Nezáleží pritom, v akom mieste sa nachádza pri preberaní prihrávky.

Ďalším dôležitým faktom je ten, že rozhodca má prihliadať aj na plynulý ráz hry, teda, ak by prerušením došlo k jej zbytočnému kúskovaniu, má od prerušenia upustiť. Preto nastáva situácia, kedy rozhodca ponecháva výhodu v hre (napríklad, hráč v postavení mimo hry zjavne nestíha dobehnúť nakopnutú loptu, naopak brankár ju s istotou pokrýva), čo sa tiež stretáva s častým nesúhlasom fanúšikov.

 Zhrnúc dané informácie, je najdôležitejšie uvedomiť si základné informácie:

1) Hráč je v postavení mimo hry, ak sa v momente, keď mu loptu prihráva spoluhráč, nachádza bližšie k súperovej bránkovej čiare ako lopta alebo predposledný hráč brániaceho družstva. To neplatí, ak je v momente prihrávky na svojej polovici, ak loptu dostáva priamo z kopu z rohu, kopu od brány a vhadzovania lopty.

Tento hráč sa však stáva hráčom mimo hry až v momente, keď sa do hry aktívne zapojí, čiže ju ovplyvňuje, prípadne ovplyvňuje súpera, alebo sa zo svojho postavenia snaží akýkmkoľvek spôsobom získať výhodu.

2) Rozhodca hru preruší až vtedy, keď sa z hráča v postavení mimo hry stane hráč mimo hry s výnimkou už uvedeného ponechávania plynulosti hre. Podľa pravidiel je v tom prípade rozhodca "povinný upustiť od potrestania previnivšieho sa mužstva, ak sa domnieva, že by mu týmto potrestaním poskytol výhodu".

3) Hráč sa môže pri snahe vyhnúť sa prerušeniu hry, respektíve vyhnúť sa ofsajdu zachovať rôznymi spôsobmi. Najčastejšie je to zastavenie sa, čím prejaví nezáujem o zapojenie sa do hry, tým pádom môže prihrávku prebrať iný spoluhráč, ktorý neporušil pravidlo XI. Pravidlá však poskytujú hráčom ešte jednu možnosť. Hráč môže opustiť hraciu plochu, ak sa chce vyhnúť tejto pozícii, v tomto prípade ho rozhodca netrestá udelením žltej karty za "svojvoľné opustenie hracej plochy".

 Je hlavne dôležité uvedomiť si tieto reguly, ktoré jednoznačne definujú pojem "Hráč mimo hry". Mnohokrát počujeme na adresu rozhodcov kritiku, dokonca vulgarizmy na základe mylného domnievania sa o tomto pravidle. Po zvážení týchto skutočností však môžeme zistiť, že táto kritika je neoprávnená, pohnútky, ktoré vedú divákov k agresívnemu správaniu v súvislosti s ofsajdom sú neodôvodnené. Toto je však problém "krčmových pravidiel" a takzvaných futbalových odborníkov, ktorých je na Slovensku primnoho ( a taktiež alkoholu:D ). 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?